Program


Stand up for Rózsa!
4

Stand up for Rózsa!

Tisztelgés az egyik legismertebb magyar zeneszerző életműve előtt

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. május 28. szombat, 19:30

STAND UP FOR RÓZSA!

Közreműködik:

Fejes Krisztina - Zongora
Kodály Filharmonikusok Debrecen
Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán)

Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel

Bősze Ádám – műsorvezető

Richard Strauss, Bartók Béla, Arthur Honegger, Dohnányi Ernő és Leonard Bernstein. A budapesti Zeneakadémia, a Lipcsei Egyetem Vegyészmérnöki szaka és Hollywood. Adolf Zukor, Korda Sándor és Alfred Hitchcock. Kettős élet, Quo Vadis, Spellbound, számtalan nagyszerű szimfonikus mű és a Ben Hur…

Vajon ki és mi jelenti a kapcsolatot a XX. század legjelentősebb zeneszerzői, filmrendezői és filmalkotásai között? Hogyan lehet összefüggésbe hozni egy pici nógrádi falut Hollywooddal? Hogyan jelenik meg a kodályi és bartóki mintára feldolgozott magyar népdalkincs és népzenei hagyomány a pszichoanalitikus filmek hangulatfestésében? Hogyan válik egy zenemű szimbolikussá, halhatatlanná oly módon, hogy már az első néhány ütem hallatán úgy érezzük, ott ülünk a római Colosseumban? Hogyan lehet ugyanolyan izgalommal várni egy zenemű fogadtatását a Zeneakadémián és az Oscar-díj átadón? És végül, de nem utolsó sorban, hogyan lehet ragaszkodni magyar identitásunkhoz 40 évnyi hollywoodi sikersorozat után?

Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ a XX. századi zenetörténet és filmművészet által egyaránt elismert, egyik legnagyobb magyar zeneszerző, Rózsa Miklós életútján keresztül. Azon a kettős életúton keresztül, melyben egy zeneszerző és egy filmzeneszerző felváltva vívja győztes csatáit. A háromszoros Oscar-díjas zeneszerző életművének egy kulturális szellemidézésén keresztül, XXI. századi stand-up interpretációban, Bősze Ádám, Fejes Krisztina zongoraművész és a Kodály Filharmónia együtteseinek közreműködésével állítunk emléket.

(F. G.)

FEJES KRISZTINA zongoraművész gazdag és sokszínű repertoárja barokk zeneművektől a kortárs alkotásokig terjed. A magyar kortárs zenei élet meghatározó művészegyénisége. Több ősbemutató – többek között Dubrovay László, Madarász Iván, Bánkövi Gyula, Hidas Frigyes, Orbán György, Lendvay Kamilló, Dragony Tímea, Gyöngyössy Levente-művek – kötődik nevéhez. Nemzetközi elismeréseinek köszönhetően, koncertezett már Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Romániában – ezen belül Erdélyben – valamint más határontúli magyar területeken, fellépett Európa, Dél-Amerika és Ázsia nagy hangversenytermeiben. Az erdélyi gyökerekkel rendelkező művésznő határontúli magyar tehetségeket gondoz. 2010-ben elnyerte a Fischer Annie ösztöndíjat. 2012-ben előadóművészi tevékenységéért Artisjus-díjjal jutalmazták. A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa a 2017/2018-as évre. 2020-ban ismét Artisjus-díjat kapott.

BŐSZE ÁDÁM zenei tanulmányait a Zeneakadémia zenetudományi szakán végezte többek között Kroó György és Komlós Katalin irányítása alatt. A Magyar Nemzetnél zenekritikusként, a Magyar Televízióban riporterként, műsorvezetőként kezdte pályáját. Számos klasszikus zenei koncert televíziós és rádiós házigazdája volt, majd a tv2-nél, a Duna Televíziónál dolgozott. A Budapest Rádió szerkesztőségvezetője, számos televíziós műsor szerkesztője. Társalapítója a Gramofon című zenei szaklapnak, és a Bősze Ádám Zenei Antikváriumnak. 2010-től kezdve a Magyar Antikváriusok Egyesületének elnöke. 2008-tól a Bartók Rádió Muzsikáló reggel és Muzsikáló délután című adásainak műsorvezetője. A 2014-ben indult Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató műsorvezetője. 2015 és 2018 között a European Young Musicians verseny szervezőbizottságának tagja. 2018 óta saját zenetörténeti ismeretterjesztő előadássorozat fejlesztésébe kezdett. Ezek közül néhány cím: Mendelssohnék karanténban; Vihar és holdfény – 33 variáció Beethoven életére. 2017-től kezdve klasszikus zenei standuppal lép fel országszerte. Zenei antikváriusi munkáját 2010-ben Ezüst Mókus-díjjal jutalmazták, 2011-ben a Magyar Rádiótól az „Év rádiósa” elismerést kapta, 2018-ban Prima-díjas, 2021-ben Tőkéczki László-díjas lett.

Ajánlatunk


Ezt a darabot irodalmunk tényleges szereplői és azok sorsa ihlették. A részleteket azonban sokhelyütt a szerzők és a műfaj igényei alakították.

zenés családi roadmovie 10-től 100 éves korig

„A koncert keretét Bach Máté-passiója adja, de Jézus szenvedéstörténete mellett együttérzésünket fejezzük ki más ártatlan áldozatokkal is” – foglalja össze Fischer Iván a Kompasszió (könyörület, részvét) névre keresztelt hangverseny koncepcióját.

Ajánló


Daphne du Maurier regénye alapján a Szegedi Szabadtéri Játékok önálló bemutatója

A Puskás musical a leghíresebb magyar ember és az Aranycsapat történetét dolgozza fel, és állít méltó emléket neki. A darab…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Készítette: NeoSoft
Fel